Archiv novinek
Naši kolegové se v dubnu 2024 zúčastnili Czech & Slovak Sustainability Summitu a prezentovali výsledky svých aktivit v Science Café. Tato odborná přednášková sekce je zaměřená na novinky, výzkum a vývoj v oblasti udržitelnosti, oběhového hospodářství a surovinové bezpečnosti. Cílem je poskytnout prostor pro sdílení nových informací či výsledků z výzkumu, které by mohly inspirovat k realizaci v praxi.
Transmit Training School se konala ve dnech 1. až 5. července 2024 v Campusu Dejvice v Praze pod záštitou FSI ČVUT Praha (Ústav procesního a energetického inženýrství) a VŠCHT Praha (Ústav udržitelnosti a produktuktové ekologie).
Více než 25 účastníků se zaměřilo na rozšíření svých znalostí v oblasti modelování a TEA CCUS technologií pod vedením mentorů Prof. Anna Skorek-Osikowska (Slezská technická univerzita), Shareq Mohd Nazir (KTH Stockholm), Lukáš Krátký (ČVUT Praha), Monika Vitvarova (VŠCHT Praha), Tunç Durmaz (Yildiz Technical University) a Ahmet Turan (Yeditepe University).
V průběhu celého programu byl účastníkům prezentován přehled vybraných částí CCUS řetězce a obecné přístupy k tvorbě procesních modelů. Kromě toho byla účastníkům předána přednáška o základních principech v oblasti ekonomického hodnocení CCUS technologií. Praktickou část programu měli možnost realizovat na zadaném příkladu vybraného procesu CCU a prezentovat své první závěry získané při řešení zadaných případových studií z oblasti řetězce CCU implementovaných na biogenních zdrojích. Pro případovou studii z reálného života navštívili účastníci školy Transmit jednotky Teplárny a elektrárny Vřesová, které vlastní společnost Sokolovská uhelná p.n., a.s. á, člen skupiny SUAS. Měli možnost seznámit se s reálným zdrojem a získat informace od provozního personálu elektrárny. Děkujeme pracovníkům SUAS GROUP za krásné přijetí, čas a sdílení jejich zkušeností a znalostí z provozu bloků, včetně technicko-ekonomických parametrů. Dále byl účastníkům představen podrobný průběh a ukázka praxe TEA procesu CCUS. Poskytnuté informace účastníci využili při práci na vlastním projektu v rámci modelování procesů a následného ekonomického hodnocení. POsléze řešili zadané případové studie z oblasti CCU řetězce. Klíčové závěry své skupinové práce prezentovali formou společné prezentace včetně diskuze s mentory. Kromě toho účastníci navštívili laboratoře Katedry procesního inženýrství FS ČVUT v Praze se zaměřením na technologie zpracování biomasy a zachycování uhlíku.
Na závěr organizátoři představili možnosti zapojení do dalších aktivit projektu Transmit COST a získali od účastníků zpětnou vazbu na další podobné aktivity.
Všem účastníkům jsme velmi vděční za jejich aktivní přístup a těšíme se na spolupráci s nimi na dalších akcích.
V rámci soutěže Design Kabinet udělil poprvé své Ceny udržitelnosti a produktové ekologie prof. ing. Vladimír Kočí, Ph.D. MBA, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha.
Ocenění získal projekt Vlnění Anežky Kotkové, práce Koloběh oleje Petry Rudolfové a Festivalový stolek Karolíny Petřekové.
https://www.designcabinet.cz/cena-udrzitelnosti-a-produktove-ekologie
Dne 28.listopadu 2023 proběhl na Ústavu udržitelnosti a produktové technologie workshop participativní imaginace o udržitelné budoucnosti VŠCHT. Za užití principů futures workshopu, v rámci kterého probíhá participativní mapování a návrh možných scénářů budoucnosti, byl s účastníky formulován scénář udržitelné budoucnosti naší univerzity. Účastníci workshopu pod vedením facilitátorů nejprve samostatně a následně ve skupinkách vytvořili obraz a popis ideálního udržitelného fungování VŠCHT v blízké budoucnosti. Individuální vize byly diskutovány s ostatními účastníky workshopu a následně byly společně formulovány celkové konsenzuální vize. Výstupy byly sepsány formou výroků a roztříděny do šesti oblastí fungování instituce. Výstupy workshopu budou sloužit jako jeden ze vstupů do připravované Strategie udržitelnosti VŠCHT.
Dear colleagues, especially PhD candidates and postdocs,
PhD_Post.doc is back! Thanks to the UNIQORN Association, the idea of providing a platform for PhD students and postdocs at our Uni to showcase their research, achievements, and suffering was resurrected.
During the lecture session (6 PM – 7:15 PM), our PhD students and postdocs will deliver their talks.
Following that, it's time for the refreshments and meet-and-greet!
The topic of the meeting? The Question of Environmental Sustainability!
Our speakers: Department of Sustainability and Product Ecology
1. Tatiana Trecáková
The Use of the Life Cycle Assessment (LCA) Method in Practice
2. Aleš Paulu and Jan Kulhánek
Interactive online tools for quick environmental assessment and decision-making
3. David Nováček
The Myth of Infinite Recyclability: Aluminium
4. Jan Matušík
Impacts on Earth system functioning and Planetary Boundaries: Implementation in LCA
Let’s enjoy the science and time together!
FB event: https://fb.me/e/3X78mYOGM
Yammer (the program for downloading included): https://shorturl.at/HIUV6
On Monday November 20th our university welcomed students of international study program ATHENS. The Faculty of Environmental Technology and the Faculty of Chemical Engineering regularly offer courses Environmental Technology and Digital Signal and Image Processing with Applications.
More information on the webside.
V pondělí 20. listopadu naše škola přivítala studenty týdenního intenzivního kurzu moderních technologií mezinárodního studijního programu ATHENS. Na Fakultě technologie ochrany prostředí a Fakultě chemicko-inženýrské se mohou věnovat tématu Environmental Technology (FTOP) či Digital Signal and Image Processing with Applications (FCHI) Tento program nabízí studium na čtrnácti významných technických evropských univerzitách též našim studentům.
Bližší info na stránkách školy.
Vážení kolegové a studenti,
zveme Vás na akci, kterou pořádá asociace UNIQORN, na téma otázky environmentální udržitelnosti pořádanou dne 29.listopadu 2023 od 18 hod v přednáškové místnosti AI. Na akci budou přednášet kolegové z našeho ústavu.
Akce je vedena v anglickém jazyce.
Více informací o akci:
Join us at PhD_Post.doc Talks on the 29th of November 2023 at 6 PM at the AI lecture hall!
PhD_Post.doc is back! Thanks to the UNIQORN Association, the idea of providing a platform for PhD students and postdocs at our Uni to showcase their research, achievements, and suffering was resurrected.
During the lecture session (6 PM – 7:15 PM), our PhD students and postdocs will deliver their talks.
Following that, it's time for the refreshments and meet-and-greet!
The topic of the meeting? The Question of Environmental Sustainability!
Our speakers: Department of Sustainability and Product Ecology
1. Tatiana Trecáková
The Use of the Life Cycle Assessment (LCA) Method in Practice
2. Aleš Paulu and Jan Kulhánek
Interactive online tools for quick environmental assessment and decision-making
3. David Nováček
The Myth of Infinite Recyclability: Aluminium
4. Jan Matušík
Impacts on Earth system functioning and Planetary Boundaries: Implementation in LCA
Let’s enjoy the science and time together!
FB event: https://fb.me/e/3X78mYOGM
Dne 2. listopadu proběhl v rámci konference Životní prostředí - prostředí pro život v Národní technické knihovně workshop s názvem „PruSym – interaktivní platforma po podporu průmyslové symbiózy v ČR“. Workshop vedený doktorským studentem Alešem Paulu měl za cíl přiblížit vizi platformy PruSym a nastínit proces a překážky při tvorbě. Následně bylo účastníkům umožněno si vyzkoušet pilotní verzi platformy za cílem vytvořit prostor pro diskusi a zpětnou vazbu.
Pilotní verzi platformy PruSym si můžete vyzkoušet i vy na následujícím odkazu:
V rámci Evropského týdne udržitelnosti Ústav udržitelnosti a produktové ekologie připravil seminář pro školáky.
Cílem této akce bylo seznámit malé děti se základy udržitelného rozvoje.
Snažili jsme se ukázat, že udržitelnost začíná u každého z nás a měla by se rozvíjet již od raného věku.
Dne 18.9. proběhlo na Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie setkání u příležitosti zahájení Evropského týdne udržitelného rozvoje. Akce byla zahájena uvítáním a pasováním vůbec první skupiny studentů nového magisterského programu s názvem ´Udržitelnost a oběhové hospodářství´ vedoucím ústavu panem profesorem Kočím. Během odpoledne měli hosté a studenti připraveny poutavé přednášky a diskuze týkající se rozmanitého tématu udržitelnosti v nejen technických a akademických sférách, ale i v těch praktických dotýkajících se každodenního života nás všech. Společné odpoledne bylo zakončeno udržitelnou zábavou, aneb poutavým vyprávěním příběhů pana Justina Svobody.
Ústav udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha, s podporou Veolia a Green Table, otevírá již 3. ročník oblíbeného kurzu zaměřeného na problematiku korporátní udržitelnosti a ESG. Výuka započne v 22. září 2023 právě v příjemném udržitelném prostoru Green Table by Veolia v pražském Florentinu a po 13 celodenních setkáních skončí v dubnu 2024. Kurz je určený zejména pracovníkům zodpovědným za oblast strategií a rozvoje, CRS, udržitelnosti a životního prostředí či marketingu a PR, ale i dalším zájemcům o moderní pohled na aktuální společenské a environmentální otázky.
Udržitelnost není jen morálním apelem, je to i velká příležitost.
Více informací o kurzu zde: https://cv.vscht.cz/kurzy-cv/sustainability-management
V letních měsících probíhala závěrečné fáze projektu „Moderní aktivizační metody do výuky!“, která vyústila ve vytvoření sady metodických karet pro učitele, včetně jejich kompletace v elektronické i tištěné podobě.
Obsah nových metodických karet pro učitele vychází jak z poznatků z pilotáže nových muzejně-edukačních programů pro školy, tak i z výsledků hodnocení a reflexe realizovaných alternativních návrhů učebních situací (napříč vzdělávacími předměty).
Soubor metodických karet byl vytvořen se záměrem podpořit učitele při aktivizaci žáků s důrazem na rozvoj žákovských kompetencí k udržitelnému jednání, ke spolupráci v komunitě a k posilování společného života lidí (nejen) v české metropoli.
Se sadami karet se mohou všichni zájemci nejen z řad učitelů seznámit a volně si je stáhnout pro své potřeby k možnému využití ve vlastní výuce na stránkách projektu nebo na metodickém portále NPI .
Činnost LCA Studia spolupracujícího s Ústavem udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha byla prezentována za přítomnosti rektora VŠCHT Praha prof. Pavla Matějky velvyslanci i ministru pro start-upy Alžírské republiky. Zástupci Alžírska ocenili spolupráci akademické půdy a praxe i vyjádřili velký zájem o spolupráci v oblasti udržitelnosti a určování uhlíkové stopy.
Sustainability Summit potvrdil, že společná cesta k udržitelnosti je lepší
První ročník Czech & Slovak Sustainability Summitu je za námi. Celkem 351 expertů na udržitelnost z českého a slovenského trhu se 20. dubna sešlo ve WPP Campusu, aby si vyměnili své zkušenosti, dozvěděli se o nejnovějších trendech, navázali kontakty a hledali společnou cestu k udržitelnější budoucnosti.
Ústav udržitelnosti a produktové ekologie byl jeho odborným garantem.
Panelová diskuze: Příležitosti a překážky na cestě k udržitelnosti
Na konci prvního ročníku Sustainability Summitu se potkalo pět vrcholových manažerů z Česka i Slovenska a odborný garant summitu, prof. Vladimír Kočí, aby diskutovali o budoucnosti udržitelnosti. Jak rozvíjet udržitelné přístupy v jednotlivých společnostech i na trhu jako celku? Co tvoří hlavní překážky pro firmy na cestě k ekologičtější budoucnosti? A jak mohou lépe spolupracovat podniky z různých sektorů ekonomiky vzájemně i s ostatními aktéry, aby prosadily společnou agendu udržitelného rozvoje? Názory na tyto a další otázky si můžete poslechnout na záznamu panelové diskuze.
Shrnující video ze Summitu můžete zhlédnout zde.
Zveme vás na konferenci Propojování formálního a neformálního vzdělávání před a po revizích RVP ZV jako závěrečné diseminační akce projektu Moderní aktivizační metody do výuky!
Pořadatelem konference je VŠCHT Praha, za podpory MHMP – Operační program Praha - pól růstu.
Datum konání akce: 29. května 2023
Místo konání: Národní zemědělské muzeum v Praze, Kostelní 44, 170 00, Praha 7, v odpoledních hodinách na parníku Vyšehrad
Vstup na konferenci je zdarma. Pro vstup je nutná předchozí registrace.
Abstrakty konferenčních příspěvků
Další informace jsou dostupné na webových stránkách konference https://konference-mam.webnode.cz/.
Projekt Českých center se konal u příležitosti České republiky v Radě EU v 2. polovině 2022.
V centru Laboratoře budoucnosti proběhla instalace ECO? Český design na cestě k udržitelnosti.
Mezi 17 vystavujícími byli mladí a talentovaní umělci, stejně jako zavedené firmy. Přičemž každému z prezentovaných produktů bylo vystaveno hodnocení jeho reálného dopadu na udržitelnost.
Unikátní metodologii vyvinul tým prof. Vladimíra Kočího z VŠCHT Praha.
Shrnutí celého projektu naleznete v přiložené prezentaci.
Projekt Moderní aktivizační metody do výuky!, který je řešen v rámci Operačního programu Praha – pól růstu, výzvy SC 4.2 – Zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím posílení inkluze v multikulturní společnosti, postoupil během zimního období už do třetí realizační fáze. Členové odborného týmu z Vysoké školy chemicko-technologické a Národního zemědělského muzea zorganizovali pro zapojené učitelské týmy dva celodenní evaluační semináře s workshopy.
O tom, že dobrý učitel se bez reflexe vlastní výuky neobejde a že sdílení inovativních řešení v rámci malého profesního společenství vnímá většina učitelů za užitečné obohacení svědčí i výpověď jedné z účastnic akce. „V rámci projektu jsme se setkali s mnoha podněty, novinkami, důležitými informacemi, které jsme začali postupně implementovat do výuky, nebo jsme se jimi inspirovali pro budoucí práci u nás ve škole. Začali jsme vnímat některá témata jako velmi důležitá pro profesní rozvoj našich pedagogů a začali jsme se jimi ve škole intenzivněji zabývat a daná témata našim pedagogům v rámci rozvoje týmu nabízet“, sdělila ve svém vystoupení paní Eva Smažíková, ředitelka ZŠ Ohradní. Je pravdou, že tato i následující slova o promýšlení a realizaci změn vlastní výuky „k lepšímu“ a také ukázky cíleného využívání vzdělávacích podnětů z edukačního prostředí muzejních expozic napříč vyučovacími předměty k aktivizaci žáků potěšila jak publikum, tak i organizátory.
V rámci workshopů pak byla učitelům předestřena sada dalších badatelských úloh s důrazem na rozvoj žákovských kompetencí k udržitelnosti, spolupráci komunity v metropoli a podporu místně-orientovaného učení. V závěrečné části programu rovněž zazněly i neotřelé návody na možné využití zajímavých didaktických pomůcek při předávání historických obsahů. Při zpětném ohlížení dnes už můžeme konstatovat, že obě vzdělávací akce, které se od začátku až do samotného konce nesly v uvolněné tvůrčí atmosféře, se setkaly s úspěchem u učitelů, jimž tímto děkujeme za aktivní účast…
Se všemi zájemci o propojování formálního a neformálního vzdělávání a zprostředkování témat udržitelnosti se už teď těší na další setkání na konferenci, která je naplánovaná na 29. května 2023, za odborný tým Katka Tomešková, obsahová garantka a vedoucí projektu MAM do výuky!
Projekt je spolufinacován Evropskou unií.
Supre získal s dalšími partnery šestiletou podporu TAČR pro Národní centrum kompetence PolyEnvi21. Národní centrum kompetence bude svojí činností podporovat rozvoj environmentálně šetrného využívání plastů. Naše pracoviště bude mít na starosti určování environmentální zátěže včetně uhlíkové stopy produktů i organizací.
Markéta Šerešová obhájila doktorskou disertační práci na téma Environmentálních dopadů a LCA výroby elektřiny a tepla. První velký doktorát na SUPRE od založení ústavu v loňském roce. Oslavili jsme to společnou slavnostní večeří u Dlouhého stolu na SUPRE.
Více informací naleznete zde či na webových stránkách https://www.sustainabilitysummit.cz/ .
V pondělí 14. listopadu naše škola přivítala studenty týdenního intenzivního kurzu moderních technologií mezinárodního studijního programu ATHENS. Na Fakultě technologie ochrany prostředí a Fakultě chemicko-inženýrské se mohou věnovat tématu Environmental Technology (FTOP) či Digital Signal and Image Processing with Applications (FCHI). Tento program nabízí studium na čtrnácti významných technických evropských univerzitách též našim studentům. Členové našeho ústavu se aktivně na studijním programu podíleli.
Bližší info na: http://www.vscht.cz/studium/studium-v-zahranici/program-athens
Kurz je cílený primárně na malé a střední podniky v ČR, ale dává obecný přehled o všech oblastech ESG.
V kurzu vystupuje celkem 22 řečníků z bank, konzultačních firem, vybraných podniků i z nezisku. Kurz je koncipovaný do 2 částí:
- Intro do ESG Akademie
- Zdarma pro všechny
- Obecný úvod do problematiky + příklad dobré praxe z Biopekárny Zemanka
- Délka videí 1 h 15 min + doplňkové materiály
- ESG Akademie
- Placený kurz zakončený certifikátem (pro VŠCHT zdarma)
- Přednášky více do hloubky na témata E, S a G + příklad dobré praxe z Cyrkl
- Celková délka videí 4 h 30 min + doplňkové materiály
Přístup do kurzu
Pro přístup do ESG Akademie se stačí registrovat na této stránce. Po registraci je okamžitě přístupná část Intro do ESG Akademie. Do certifikované části získají všichni s emailovou adresou @vscht.cz automaticky přístup do 24 hodin.
Členové našeho ústavu se podíleli na vytvoření podkladového datového materiálu pro určení uhlíkové stopy organizace Pražské vodovody a kanalizace, a.s.. PVK, a.s. je největší vodárenská a kanalizační společnost v České republice, která provozuje vodohospodářskou infrastrukturu pod správou Pražské vodohospodářské společnosti, a.s.. Tyto organizace zásobují pitnou vodou přibližně 1,33 milionu obyvatel Prahy a dalších 225 000 obyvatel Středočeského kraje.
Cílem studie bylo získat konverzní faktory nakupovaného zboží, energií, služeb, odpadů, vodních ztrát, služebních cest, investicí a cest do zaměstnání. Ze získaných konverzních faktorů bylo možné určit uhlíkovou stopu organizace PVK, a.s. za daný rok. Z konverzních faktorů bude organizace PVK, a.s. vycházet do budoucích let a zároveň tento podklad poslouží k určení uhlíkové stopy organizace PVS, a.s.
Studenti magisterského studia navštívili sběrný dvůr a třídící linku na papír, kovy od společnosti Pražské služby, a.s. v pražských Malešicích.
VŠCHT Praha se zapojila do řešení projektu UNILEAD
V roce 2022 spolupracujeme s 24 českými univerzitami na projektu UNILEAD, podpořeném z prostředků Centralizovaného rozvojového programu MŠMT, jehož společným předmětem jsou aktivity pro naplňování udržitelných cílů (Sustainable Development Goals).
Abychom podpořili realizaci SDG a ochránili naši společnost a životní prostředí, jako aktéři zevnitř VVŠ jsme identifikovali vzájemně prospěšný záměr ve věci naplňování SDG postupovat koordinovaně, sdílet své zkušenosti, vyměňovat dostupné a funkční domácí i zahraniční dobré praxe a postupně formovat dobrovolný soubor doporučení pro transparentní a měřitelné vyjádření postupu směrem k vytčeným cílům.
Vzdělávání zaměřené na udržitelný rozvoj
V návaznosti na požadavky zapojení vzdělávání v oblasti udržitelnosti do studijních plánů VŠCHT Praha začali kolegové z našeho ústavu - Jan Matuštík a Anna Elbarky Hubatová – Vacková připravovat nový studijní předmět Udržitelný rozvoj. A jelikož jsme na VŠCHT, nebude to žádný lehký greenwashing, ale skutečná Sustainability Science.
Na kongresu Obalko https://obalko.cz/ jsme se věnovali problematice obalů. V úvodu prof. Vladimír Kočí a Jan Kulhánek (oba VŠCHT) předestřeli, jak bude vypadat budoucnost udržitelnosti s přihlédnutím k novým předpisům ESG. Představili také nový online nástroj pro hodnocení ekologických aspektů obalů, nazvaný Envisketch, jenž porovnává různé obaly a obalové materiály www.envisketch.com .
Dne 14. 10. 2022 proběhlo oficiální zahájení výuky nového studijního programu za účasti významných hostů.
Na úvod hosty přivítal vedoucí ústavu, prof. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA. Poté proběhlo slavnostní přestřihnutí pásky doplněné krátkými projevy pana H.E. Pasi Tuominena, velvyslance Finska v České republice, pana Mgr. Davida Surého, náměstka pro řízení Sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí České republiky a pana prof. Dr. RNDr. Pavla Matějky, rektora Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. S dalšími projevy vystoupil také Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D., ředitel Odboru odpadů Ministerstva životního prostředí, Mgr. Kavina, PhD. , ředitel Odboru surovinové politiky Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky či Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D. MBA, ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Tisková zpráva ke stažení zde. Fotografie ke stažení zde.
Zveme Vás na oficiální zahájení výuky nově akreditovaného studijního programu Udržitelnost a oběhové hospodářství, který bude zajišťován Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha.
Akce se bude konat dne 14.10.2022 od 9:00 na našem Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie, Jankovcova 23, Praha 7, 170 00.
Program akce
9:00-9:05 přivítání vedoucím Ústavu Prof. Ing. Vladimírem Kočím, Ph.D., MBA
9:05-9:10 slavnostní přestřihnutí pásky doplněné krátkými projevy pana H.E. Pasi Tuominena, velvyslance Finska v České republice , paní Ing. Bc. Anny Hubáčkové, ministryně životního prostředí České republiky a pana prof. Dr. RNDr. Pavla Matějky, rektora Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
9:25-9:30 představení nového studijního programu Prof. Ing. Vladimírem Kočím, Ph.D., MBA
9:30-9:35 projev pana Ing.Bohuslava Čížka, Ph.D., MBA, ředitele sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR
9:35-9:40 projev pana Ing. Bc. Jana Maršáka, Ph.D., ředitele Odboru odpadů Ministerstva životního prostředí
Těšíme se na Vaši účast!
Запрошення та інформацію про подію українською мовою можна знайти тут.
23.09.2022 v 11 – 12 hodin
Místo konání : Ústav udržitelnosti a produktové ekologie, VŠCHT Praha: Jankovcova 23, Praha 7
Dílna je určena pro děti ve věku 7-12 let a bude vedena v českém i ukrajinském jazyce
Cílem akce je rozvíjet u dětí environmentální kulturu,
poznávání sebe sama jako součásti přírody, posilovat pocit odpovědnosti za životní prostředí jako za společné bohatství.
Akce se koná v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje www.tydenudrzitelnosti.cz.
Program
- Mini-film o vlivu člověka na životní prostředí.
- Názorná ukázka o klíčových aspektech péče o životní prostředí.
- Mini-test pro osvojení získaných informací.
- Prezentace příspěvku VŠCHT Praha k ochraně životního prostředí.
- Výroba eko-suvenýrů.
Poškozování životního prostředí je velkým environmentálním problémem. Každý den se snažíme pomoci tento problém vyřešit: studujeme, počítáme, analyzujeme, porovnáváme, navrhujeme...
Nezapomeňte však, že když se snažíme chránit naši planetu, musíme to naučit i další generace. Nepodceňujte děti.
Osud naší planety bude v jejich rukou. Je důležité, aby se děti již od útlého věku učili rozumnému a ohleduplnému chování k životnímu prostředí. Pokud budou děti vedeny k ochraně životního prostředí, bude to součástí jejich kultury i v dospělém věku.
Na cestě se však může objevit mnoho překážek. Na příklad:
- Nedostatek vhodných informací
- Nedostatek podpory od přátel a vrstevníků
- Neuvědomění si důležitosti svých závěrů
- Nejistota ve svém jednání
- Nedostatek motivace
Vzhledem k aktuálnosti tohoto tématu se VŠCHT Praha snaží pomáhat našim nejmenším. V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje vám proto nabízíme zajímavý seminář, jehož vedlejším cílem je i podpora vzájemného sbližování českých a ukrajinských dětí.
Celý program akce naleznete také v této pozvánce.
Těšíme se na Vás!
Ústav zajišťuje výuku nového studijního programu Udržitelnost a oběhové hospodářství.
První studenti budou přijímání do studia v akademickém roce 2023/2024.
Studijní program Udržitelnost a oběhové hospodářství nabízí v České republice unikátní vzdělání zaměřené na studium zavádění principů udržitelnosti do praxe. Náplní studia jsou kromě nových předmětů jako je Surovinová bezpečnost, Produktová ekologie, Management udržitelnosti, Analýza materiálových toků i předměty s dlouhodobou tradicí na VŠCHT Praha zaměřené na technologie ochrany ovzduší, čištění odpadních vod i zpracování odpadů či na oběhové hospodářství a urban mining. Jelikož se odborník zaměřený na udržitelnost musí orientovat i v dalších disciplínách přesahujících technologický základ, je studium programu obohaceno i o předměty zaměřené na řízení podniků, environmentální management či komunikaci. Z těchto předmětů stojí za zmínku Podniková ekologie, Projektové řízení, Public relations, Management udržitelnosti lidských zdrojů. Studium programu Udržitelnost a oběhové hospodářství je pestré a zaměřené do budoucnosti.
Více o programu najdete zde: http://supre.vscht.cz/studium/magisterske
Zveme Vás na akci Udržitelný život : studium - práce - zábava, kterou pořádá náš ústav pod hlavičkou v Evropského týdne udržitelného rozvoje dne 19.9.2022 od 15 hod. Akce se bude konat na Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie, FTOP, VŠCHT Praha.
Dozvíte se informace o možnostech studia udržitelnosti na našem ústavu, prostřednictvím krátkých přednášek zjistíte, jak můžete ovlivnit udržitelnost v každodenním životě a v rámci společenského večera nebude chybět udržitelná zábava.
Ptáte se, proč řešíme udržitelnost na Vysoké škole chemicko-technologické?
Protože udržitelnost je o:
- surovinové bezpečnosti - dostatku surovin, energie, materiálů;
- dostatku pitné vody a o úpravě a čištění odpadních vod;
- o ochraně klimatu a snižování emisí škodlivých látek
- o snižování množství toxických látek v prostředí
- o odstraňování ekologických zátěží
- o produktové ekologii, ekodesignu a o tom jaké výrobky používáme
- o ekologické a uhlíkové stopě organizací
- o sociálních a ekonomických aspektech ochrany prostředí.
A vše toto na Fakultě technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha studujeme a pomáháme zavádět do praxe. Naše představa o udržitelnosti je založena na propojení technologických potřeb, kreativních přístupů a kulturních zážitků. Udržitelnost je sice nutností, ale zároveň může být zajímavá i zábavná.
Vstup volný. Akce i dress code neformální.
Termín: 19. 9. 2022
Lokace: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie, FTOP, VŠCHT Praha, Jankovcova 23, Praha 7
Program akceUdržitelný život : studium - práce - zábava |
|
15:00 |
Představení činnosti Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie |
15:30 |
Společná prohlídka výstavy Severská udržitelná města |
Studium udržitelnosti |
|
16:00 až 16:30 |
Udržitelnost a oběhové hospodářství – představení v ČR prvního akreditovaného studijního programu na téma udržitelnosti |
Kurz celoživotního vzdělávání Oběhové hospodářství - představení studia určeného nejširší veřejnosti |
|
Kurz celoživotního vzdělávání Sustainability management - představení studia určeného nejširší veřejnosti |
|
Udržitelnost v každodenním životě |
|
16:30 až 18:00 |
Výzkum dotýkající se každého z nás – pestrá mozaika krátkých přednášek pracovníků a partnerů Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie |
Balení nápojů a potravin |
|
Design a ekodesign |
|
Voda a udržitelnost |
|
Energetika |
|
Udržitelné stravování |
|
Balení mýdla |
|
Udržitelné trávení volného času |
|
18:00 až 21:00 |
Za udržitelné trávení volného času chápeme takové, které vás obohatí, rozhýbe i potěší a zároveň k tomu nepotřebujete spoustu technických vymožeností. |
Nejstarší a rozhodně nejudržitelnější zábavou všech dob bylo vyprávění příběhů. S příběhy profesionálního vypravěče Justina Svobody zapomenete na velkoformátové obrazovky a ponoříte se do nejudržitelnějšího světa imaginace. www.story-telling.cz |
|
Během společného večera si budete moci vyzkoušet pod vedením profesionálních lektorů tance pěti století od středověkých bransles až po současné latinsko-americké tance. |
Pozvánka na akci ke stažení zde. Těšíme se na Vaši návštěvu!
Více o dalších akcích konaných v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje naleznete zde: https://www.tydenudrzitelnosti.cz/
Ústav udržitelnosti a produktové ekologie se společně s Národním zemědělským muzeem a Ústavem ekonomiky a managementu (VŠCHT) znovu úspěšně zapojil do projektu „MAM do výuky!!
Zavádění moderních aktivizujících metod do výuky na základních školách a víceletých gymnáziích se zaměřením na rozvoj kompetencí žáků k udržitelnému rozvoji, a to především v oblasti sociálního pilíře udržitelného rozvoje", který je řešen v rámci Operačního programu Praha – pól růstu, výzvy SC 4.2 – Zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím posílení inkluze v multikulturní společnosti, kterou vypsal Magistrát hlavního města Prahy. Řešitelem projektu je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Cílem projektu je vytvoření edukačních programů pro žáky a pedagogy s důrazem na rozvoj klíčových kompetencí ve vztahu k sociálnímu pilíři udržitelného rozvoje, které budou díky zpracovaným metodickým materiálům dostupné širokému publiku.
Lidé zapojení v projektu: Za Ústav udržitelnosti a produktové ekologie Ing. Jan Pešta, Ing. Anna Hubatová-Vacková, MgA. Jan Kulhánek, Ing. Aleš Paulu a za Ústav ekonomiky a managementu Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D. a PhDr. Nikolaj Savický, Ph.D
V rámci projektu se jednalo o :
(a) vzdělávání žáků v Národním zemědělském muzeu s využitím MAM s důrazem na rozvíjení kompetencí žáků k udržitelném rozvoji. Odkazy zde:
- http://www.zs-jana-wericha.cz/akce-trid/projekt-mam-do-vyuky-pokracuje.html
- https://smysluplnaskola.cz/zakladni-skola/aktuality/moderni-aktivizacni-metody-do-vyuky-jak-jsme-se-zapojili.2482
- https://www.zs-ohradni.cz/5-b-a-5-c-v-narodnim-zemedelskem-muzeu/
- https://zsnachodovci.cz/projekty
- https://www.zsprahapetrovice.cz/aktivity/moderni-aktivizujici-metody/
b) vzdělávání učitelského týmů z dalších pěti škol. Odkazy na školy zde:
Rozhovor pro Seznam Zprávy na téma environmentálních dopadů obalů si můžete přečíst zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-cesi-tridi-ale-odpad-ze-zlutych-popelnic-se-casto-neda-znovu-pouzit-207167
Naše aktivity zaměřené na hledání udržitelných obalů vyvolaly zájem na konferenci „Udržitelnost pro výrobu a obchod“. Jan Kulhánek a Jan Pešta připravují v rámci projektu TAČR CEVOOH Databázi environmentálních vlastností obalů. Foto Petr Lebeda.
Pracovníci Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie se s kolegy z Ústavu technologie vody podíleli na odborné setkání Voda a inovace. Tato akce vznikla jako projekt účastníků kurzu CŽV Oběhové hospodářství, který je organizovaný naším ústavem.
Video: https://youtu.be/TnV8rbbGuq4
Více informací o kurzu Oběhové hospodářství zde: https://cv.vscht.cz/kurzy-cv/obehove-hospodarstvi.
Více informací o kurzu Sustainability management zde: https://cv.vscht.cz/kurzy-cv/sustainability-management.
Ústav udržitelnosti a produktové ekologie se společně s Národním zemědělským muzeem a Ústavem ekonomiky a managementu (VŠCHT) zapojil do projektu „MAM do výuky!
Zavádění moderních aktivizujících metod do výuky na ZŠ se zaměřením na rozvoj kompetencí žáků k udržitelnému rozvoji, a to především v oblasti sociálního pilíře udržitelného rozvoje", který je řešen v rámci Operačního programu Praha – pól růstu, výzvy SC 4.2 – Zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím posílení inkluze v multikulturní společnosti, kterou vypsal Magistrát hlavního města Prahy. Řešitelem projektu je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Lidé zapojení v projektu: Za Ústav udržitelnosti a produktové ekologie Ing. Jan Pešta, Ing. Anna Hubatová-Vacková, MgA. Jan Kulhánek, Ing. Aleš Paulu a za Ústav ekonomiky a managementu Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D. a PhDr. Nikolaj Savický, Ph.D.
Ne každý tzv. ekologický produkt je skutečně příznivý pro životní prostředí. Velmi často podléháme módním trendům, říká prof. Vladimír Kočí. Více se dozvíte v rozhovoru pro Deník.
Třetinu jídla vyplýtváme při získávání surovin a třetinu při distribuci. A další část nám zůstane doma v ledničkách, říká prof. Vladimír Kočí.